METAL vládne světem, hip-hop nechte dětem

Black,Death,Gothic,Doom,Atomo,Prog,Heavy, Melodic, Medival,Thrash,Stoner,Metalcore,Dark,Destructive,Power,Speed,Sympho atd...

Historie

Legendární britská čtveřice - levoruký kytarista Tony Iommi (nar. 19. 2. 1948, Birmingham), zpěvák Ozzy Osbourne, basový kytarista Geezer Butler (nar. 17. 7. 1949, Birmingham) a bubeník Bill Ward (nar. 5. 5. 1948, Birmingham) se poprvé setkala už počátkem roku 1967 v šestičlenném seskupení Polka Tulk. V lednu 1968 došlo k přejmenování, nyní již jen čtveřice, na Earth.

Podle stejnojmenného hororu si kvartet změnil v lednu 1969 název na Black Sabbath. Rodáci z Birminghamu okořenili hard-rock mystikou a černou magií a do muziky zamíchali temné údery zvonu, svištění větru, bičující lijáky a změti záhrobních hlasů. Osbournův hlas zaujal zvláštní barvou, drásavostí a naříkavostí. Debutové, stejnojmenné album "Black Sabbath", bylo nahráno téměř naživo během pouhých dvanácti hodin za 600 liber a vyšlo v pátek 13. února 1970. Díky záhrobním textům z pera Geezera Butlera, syrové hudbě, názvu Black Sabbath a obrácenému kříži, zdobícímu vnitřek obalu tohoto alba, si čtveřice vysloužila přídomek 'černá a satanistická kapela'. V září 1970 vyšla vynikající LP deska "Paranoid", která dolétla až na samý vrchol britského albového žebříčku. Mimo jiné obsahovala skvělý stejnojmenný hit "Paranoid" (#4 GB) a skladbu "Iron Man". Pak s Ozzy Osbournem následovalo šest dalších alb: "Master of Reality" (červenec 1971), "Volume IV" (září 1972), "Sabbath Bloody Sabbath" (prosinec 1973; hostující klávesista Rick Wakeman), "Sabotage" (červenec 1975), "Technical Ecstasy" (říjen 1976) a "Never Say Die" (říjen 1978).

V květnu 1979 byl Ozzy Osbourne pro svou alkoholovou a drogovou závislost ze skupiny vyhozen. Tentýž rok si Ozzy založil vlastní kapelu Ozzy Osbourne's Blizzard of Ozz a později pokračoval jen pod svým jménem jako velice úspěšný sólista. Na jeho místo si k mikrofonnímu stojanu stoupl Ronnie James Dio a čtveřici posílil také téměř nepřetržitě hostující klávesista Geoff Nicholls. V dubnu 1980 pak vyšlo album "Heaven and Hell", plné Ronnieho mečů, draků a mystiky, které namísto depresivních koláží nabídlo vzdušný, nápaditý hard-rock. Zvuk kapely se pročistil a zmohutněl podporou velkého hlasového fondu malého Američana. Pak se začala sestava pozvolna měnit a následovalo LP "Mob Rules" (listopad 1981) s novým bubeníkem Vinniem Apicem. V lednu 1982 se na pultech objevilo živé dvojalbum "Live Evil". Po neshodách byl Ronnie James Dio z kapely vyloučen v dubnu 1982. V září 1983 vydala kapela Black Sabbath album "Born Again", na kterém se podílel již nový zpěvák Ian Gillan proslavený ze skupiny Deep Purple.

13. července 1985 vystoupila kapela Black Sabbath v původní sestavě, tedy i s Ozzym na masivním Geldofově Live Aid v Kalifornii. Místo očekávané lahůdky se však z tohoto vystoupení vyklubalo pěkné patnáctiminutové faux pas a bylo více než jasné, že se očekávaný reunion hned tak konat nebude. V únoru 1986 pak vyšla LP deska "Seventh Star", na které zbyl ze základní sestavy jen kytarista Tony Iommi, který od počátku své kariéry nahrazuje dva chybějící konečky prstů pravé ruky gumovými náprstky. Tentokrát zpíval další bývalý člen Deep Purple, Glenn Hughes. Kolotoč změn u mikrofonního stojanu poté zmírnil Tony Martin, který nazpíval alba "The Eternal Idol" (listopad 1987), "Headless Cross" (duben 1989), grandiózní drama o osmi obrazech, textově čerpající ze středověké Anglie v době moru, a "Tyr" (srpen 1990), suita podle skandinávských legend o Tyrovi, synu boha Odina. V roce 1992 na albu "Dehumanizer" opět spolupracoval vokalista Ronnie James Dio, kterého tentokrát podporoval vynikající hráč na bicí Cozy Powell. 24. ledna 1994 se však na nově vydané LP desce "Cross Purposes" znovu podílel zpěvák Tony Martin, který pomohl natočit i studiovou desku "Forbidden" (červen 1995).

V létě 1997 došlo ke kýženému znovuobnovení legendárních Black Sabbath v původní sestavě, tedy i s velice úspěšným Ozzy Osbournem. Po osmnácti letech tak čtveřice opět začala koncertovat v legendární sestavě ze sedmdesátých let. 9. června 1998 poctila tato téměř základní sestava (místo bubeníka Billa Warda, který prodělal koncem května lehkou srdeční příhodu a na zbytek evropského turné se na radu lékařů omluvil, nastoupil Vinnie Appice) svým koncertem i naši republiku a vystoupila pod širým nebem na atletickém stadiónu Slavia Praha. Koncem roku zakládající čtveřice (+ dlouholetý spolupracovník Geoff Nichols) vydala své první oficiální živé album "Reunion", které bylo téměř celé natočené 5. prosince 1997 v rodném Birminghamu. Repertoár dvojalba byl až na jedinou výjimku z roku 1976 sestaven podle raného, umělecky nejpřínosnějšího období Black Sabbath, tedy z prvních pěti alb. Na konci druhého disku pak byly zařazeny dva zcela nové studiové bonusy.

Iommi, Butler, Ward a Osbourne chtěli společně pod hlavičkou Black Sabbath natočit studiové album. Jeho realizace ve velšském studiu byla nejprve odložena kvůli farmám postiženým slintavkou a kulhavkou a poté zcela zrušena pro zhoršenou atmosféru ve vztazích kapely. Tony Iommi zareagoval na Osbourneovu nechuť ke spolupráci po svém - v roce 2002 začal pracovat na druhé sólové desce.

Z bývalých i současných členů věhlasných kapel Deep Purple, Uriah Heep a Black Sabbath, plus vokalisty méně známé formace Cold Chisel, vznikla britsko-americko-australská skupina Living Loud. Pětice se dala dohromady v červnu 2003, tehdy ještě pod pracovním názvem The Rage. Ve floridském nahrávacím studiu se onoho léta potkal kytarista Steve Morse s uznávaným australským rockovým zpěvákem Jimmym Barnesem. K oběma se přidala rytmická sekce, kterou utvořil baskytarista Bob Daisley (právě dokončil s Lordem nahrávání alba pod hlavičkou tříčlenného projektu The Hoochie Coochie Men) a bubeník Lee Kerslake. Zpočátku to vypadalo, že pátým do počtu bude hráč na klávesové nástroje Jon Lord, ještě před započetím nahrávacích frekvencí ho však nahradil jeho 'párplovský' nástupce Don Airey. Legendy, jež figurovaly nebo figurují u Ozzy Osbournea, Yngwiea Malmsteena, Garyho Moorea a kapel Deep Purple, Uriah Heep, Black Sabbath, Rainbow, Whitesnake, Kansas, Dio, Dixie Dregs či Judas Priest, daly za pouhých patnáct dní dohromady celou desku "Relentless", jež vyjde koncem března 2004 (v Česku asi až v květnu). Album je více než z poloviny poskládáno z coververzí skladeb, které v letech 1980 až 1981 vytvořil Ozzy Osbourne se svou doprovodnou kapelou Blizzard of Ozz. V šesti případech tak v nové úpravě zazní staré pecky. Tři z nich - "Mr. Crowley", "I Don't Know" , "Crazy Train" jsou vybrány z alba "Blizzard of Ozz" a další trojici - "Over the Mountain", "Flying High Again" a "Tonight" tvoří skladby z fošny "Diary of a Madman". Formace Living Loud se autorsky podílí na pěti vlastních písních. Již v únoru 2004 se do éteru dostala první z nich, singlová ochutnávka pojmenovaná "In the Name of God".

27. dubna 2004 byl vydán "Black Box: The Complete Original Black Sabbath (1970-1978)" s remasterovanými a obohacenými prvními osmi řadovými alby Black Sabbath. 'Černá krabice' navíc obsahuje i DVD s promoklipem k songu "Black Sabbath", záběry z vystoupení a raritní fotky. Součástí celého kompletu je i osmdesátistránková kniha s fotkami, texty všech skladeb z klasického období.

Black Sabbath 10. června 2004 zahájili v Connecticutu americké pětadvaceti zastávkové turné. Osbournea, Iommiho a Butlera měl doplnit místo originálního, avšak ne zcela zdravého bubeníka Billa Warda bicman Mike Bordin. Nakonec však vysvitlo, že nejde ani tak o zdraví jako o Billovu neochotu přijmout finančně nevýhodnou smlouvu. Poté co se znepřátelené strany dohodly na honoráři, vystoupil Bill Ward v klasické sestave Black Sabbath.

Během několika vystoupení Ozzyfestu 2004 promítali Black Sabbath v rámci svého výstupu video s obrázky prezidenta George Bushe a diktátora Adolfa Hitlera. Pak ale se svým vizuálním doprovodem skončili. Video prý na sebe poutalo větší pozornost než samotná hudba. Otázkou zůstává, jestli tonáhodou nebylo 'trochu' jinak.

( Na fotce je Ozzy Osbourne )

Původní sestava Black Sabbath vyjela v létě 2005 na turné po Evropě a severní Americe. Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward se 29. června 2005 představili v České republice, kde vystoupili v T-Mobile Aréně v Holešovicích. Vedle původně ohlášených Velvet Revolver zahřívali publikum také Soulfly. Ozzy Osbourne trpí parkinsonským syndromem, který zdědil po svých rodičích. Proto už několik let bojuje s neovladatelným třesem těla. Na turné tak nebyl v takové formě jakou by si přál, koncert Black Sabbath se zřejmě právě kvůli sešlosti legendární ikony nesměl fotit.