METAL vládne světem, hip-hop nechte dětem

Black,Death,Gothic,Doom,Atomo,Prog,Heavy, Melodic, Medival,Thrash,Stoner,Metalcore,Dark,Destructive,Power,Speed,Sympho atd...

Historie

Nightwish
Skupina vznikla v roce 1996 ve finském městečku Kitee. Zakládajícími členy byli zpěvačka Tarja Turunen, textař a klávesista Tuomas Holopainen, kytarista Emppu Vuorien a bubeník Jukka Nevelaien.

V dubnu roku 1997 skupina nahrála své první album Angels Fall First. Album bylo ve Finsku velmi úspěšné a tak nic nebránilo uskutečnit 31. prosince 1997 první koncert v rodném městě Kitee.

V létě 1998 po natočení prvního videoklipu k hitu The Carpenter se ke skupině přidává baskytarista Sami Vänskä. V témže roce vychází veleúspěšné album Oceanborn, díky kterému si skupina mohla zahrát na všech velkých rockových festivalech v rodné zemi a později v roce 1999 začalo turné s 26 koncerty po celé Evropě.

Na začátku roku 2000 začali práce na novém albu, které vyšlo v květnu pod názvem Wishmaster. Krátce na to vyrazili na další turné s názvem „Wishmaster World Tour“ během kterého si zahráli kromě Evropy i v Jižní Americe. Sláva Nightwish se už začala šířit po celé Evropě, například Prestižní německý časopis RockHard označil album Wishmaster za album měsíce, čímž skupina v Německu porazila alba od Iron Maiden a Bon Jovi. Na přelomu roku 2000 skupina nahrává své první DVD se záznamem koncertu s názvem From Wishes To Eternity.

V roce 2001 přichází první krize. Tuomas chce skupinu rozpustit kvůli dlouhotrvajících neshodám. K rozpuštění nakonec nedošlo jen basák Sami Vänskä byl nahrazen Marcem Hietalem.

Nightwish
Rok 2002 přinesl zatím nejúspěšnější album Century Child, které získalo zlatou desku už po dvou hodinách prodeje.

V roce 2004 po roční přestávce vychází album Once, které opět získalo zlatou desku v den vydání. Poté se skupina se začala chystat na zatím největší, rok a půl dlouhé turné po 150 koncertech na všech kontinentech, které zakončila v říjnu roku 2005 v přeplněné Hartwallské aréně v Helsinkách. Během tohoto turné skupina navštívila i Českou Republiku a zahrál si na monstrózním rockovém festivalu Masters of Rock 2005 ve Vizovicích. Turné však přes veliký úspěch skončilo pro skupinu fiaskem. Po posledním vystoupení v Helsinkách s příznačným názvem “End of an era” tedy “Konec jedné éry” předali členové kapely v čele s Toumasem Tarje stejnojmenný dopis, ve kterém píší, že s ní již nechtějí spolupracovat a že je ze skupiny vyhozena. Důvodů bylo více a problémy se prý vlekly už několik měsíců, ale vesměs se jednalo o to, že prý zpěvačce jde jen o úspěch a peníze. V důvodech take figuroval Tarjin manžel a manažer v jedné osobě, který ji prý ovlivňuje a mění. Dopis byl umístěn na oficiální stránky ve třech jazycích (Finština, Angličtina, Němčina) a server se doslova zbortil pod náhlým návalem fanoušků.

Skupina oficiálně pokračuje a Toumas na tiskové konferenci prohlásil, že o budoucnost kapely nemá strach. Pokud se prý prodá sto tisíc alb místo milionu nebude jim to vadit protože, (jak už psali v dopise) na penězích a úspěchu jim nezáleží… Já si ale myslím, že pro většinu fanoušků tím skončili.